írta Széles Szabolcs – Tunyogmatolcs – A létesítmény egyike a Vásárhelyi Terv Továbbfejlesztése Program keretében megvalósuló tározóknak, amelyek másfél millió Tisza mentén élő ember árvízi biztonságát növelik.
– Keveset beszélünk arról, hogy életünk legfontosabb lételeme a biztonság. Azt gondolom, hogy egy kormánynak az országban élő emberek biztonságáért mindent meg kell tennie. Magyarország földrajzi fekvéséből adódóan két nagy folyó is áthalad az országon, a Tisza és a Duna. Különösen igaz a Tiszára, hogy nagyon sok problémát okozott már elődeinknek, őseinknek. Százötven évvel ezelőtt Vásárhelyi Pál, amikor megalkotta a tervet a Tisza szabályozására, bizony nagyon felelősen gondolkozott és cselekedett. Ez a bizonyos terv, s gondolkozás 150 éve született, de még a mai napig sincs befejezve.Nagyon nagy horderejű dolognak tartom azt, hogy az első Orbán kormány azt mondta: ezt a tervet tovább kell fejleszteni, és más szakmai lehetőséget is kell keresni arra, hogy magyar emberek millióit megóvjuk az árvizektől. Készülni csak úgy lehet, hogy előre gondolkozunk, a forrásokat előteremtjük közösen a magyar kormánnyal és az Európai Unióval. Ez a beruházás másfél millió embernek fog biztonságot teremteni. Ez a tározó más lehetőséget is nyújt a helyieknek, előhívhatja az ökoturizmust, de a tájgazdálkodásra is esélyt adhat. Magyarország jelenlegi kormánya felelősen gondolkozik ebben a kérdésben. – mondta el Tállai András, a Belügyminisztérium önkormányzatokért felelős államtitkára.- Kölcsey Parainesisében azt írta: mit ér egy csepp víz? Önmagában semmit, de milliomként egyesült cseppek ereje félelmetes. Én nagyon örülök annak, hogy végre sikerült már jogszabályi szinten is elérnünk azt, hogy a Felső-Tiszavidék legyen az ország legveszélyeztetettebb térsége. Nyílván a jogszabály nem fog minket megvédeni, ehhez kellenek az ilyen építmények. Ha visszagondolunk arra az idézetre, amit mondtam, hogy a milliomként egyesült cseppek ereje félelmetes, akkor nem csak a vízre kell gondolnunk, hanem az összefogásra is. Egy ilyen beruházás csak közösen összefogva lehet sikeres. – mondta el Dr. Tilki Attila országgyűlési képviselő. Molnár Béla, az Országos Vízügyi Főigazgatóság vezetője hangsúlyozta: „Beruházásaink közt jelentős értéket képviselnek a Tisza-völgy árvízi tározói, és az ehhez kapcsolódó fejlesztési beruházások.
A Tisza teljes hossza mentén mintegy másfél milliárd köbméter víztömeg kivezetése eredményezhet egy méteres vízszintcsökkentési hatást. A Bodrogközben, a Szamoson, és a Szamos feletti Felső-Tiszán épülő tározók, a Felső-Tisza szinte teljes hosszában képesek biztosítani 60-70 cm-es vízszintcsökkentést a rendkívüli árhullámok esetén. Ennek a rendszernek az egyik eleme az Európai Unió kohéziós alapjának társfinanszírozásában megépülő Szamos-Kraszna közi árvízszint csökkentő tározó. A tározó megvalósításának várható összköltsége bruttó: 17.4 milliárd forint. A projekt célja: az emberi egészség és élet, a javak védelme az árvizekkel szemben. A tervezett vízügyi létesítmény: 51,1 Km2 területű, amely a 126 millió köbméter víz befogadására lesz alkalmas.A tervezett beavatkozások a Szamos bal partján, Szabolcs-Szatmár-Bereg megyében: Kocsord, Tunyogmatolcs, Szamoskér, Szamosszeg, Nagydobos, Ópályi, Györtelek, és Mátészalka külterületét érintik. A tározó területét meglévő és újonnan épülő töltések határolják majd, a tározók kivitelezése kapcsán összesen 21 km új töltést építünk, és összesen 17 km töltésszakaszon hajtunk végre töltésmagasítást.” Bodnár Gáspár, a Felső-Tisza-vidéki Vízügyi Igazgatóság igazgatója hozzátette: „A Felső-Tisza-vidék soha nem látott árvízvédelmi és vízgazdálkodási beruházásának az alapkőletételénél vagyunk. Nem volt még arra példa, hogy ilyen rövid idő alatt, két és félév elteltével, ilyen védelmi és komplex vízgazdálkodási rendszer a térségünkben megépüljön.Kevesen tudják azt, hogy a Szamos vízgyűjtő területe, a Tisza és a Szamos összefolyása fölött nagyobb, mint a Tiszáé. Tehát számolnunk kell azzal, és a történelmi tények szintén ezt bizonyítják, hogy a Szamoson bármikor, bármilyen nagyságú, rendkívüli árvíz is érkezhet. Tudnunk kell azt, hogy még súlyosabb helyzet adódhat akkor, ha a Tisza és a Szamos rendkívüli árvize találkozik Vásárosnamény térségében, akkor bizony ezekre a létesítményekre nagyon-nagy szükségünk lesz.”