Rónaszékiné Keresztes Mónika úgy fogalmazott, a rendezvény szervezői „bátor és sikeres lépésre vállalkoztak”, mivel e nemes cél mögé állították mind az öt parlamenti pártot. Magyarország Európában egyedülállóan családbarát érzésvilágát jelzi számomra a mai napon nyilvánosságra hozott nyilatkozat – mondta a kormánypárti képviselő, hozzátéve, a dokumentum megszületésével „hazánk jövőjét érintő, életfontosságú kérdésben legalább egy aláírás erejéig megnyilvánuló, közös akarat jött létre”.
|
Édesanyaként és közéleti szereplőként jól látom, mekkora kincs, milyen „felelősségteli erőtér” és életműhely a család, amely az érte hozott sok áldozatért és munkáért cserébe erős szeretetközeget teremt, és olyan képességekkel ruházza fel az embert, melyek sehol máshol nem tanulhatók – mondta Rónaszékiné Keresztes Mónika, aki arról is beszélt, tiszteli és pótolhatatlan értéknek tartja a HKHKM-at létrehozó Kopp Mária pszichiáter munkásságát és a mögötte álló szellemiséget. Mint mondta, Kopp Mária kutatásai tudományosan támasztják alá a szakember Magyarország fejlődésébe, jövőjébe vetett reményteli hitét, a házasság, a család és a gyermekvállalás fontosságának kihangsúlyozásán keresztül.
Az előző gondolat kapcsán a fideszes politikus megjegyezte, Kopp Mária kutatásai arra világítanak rá, hogy az érző emberi élethez kevés a puszta racionalitás. Hit, remény és szeretet nélkül nincs társadalmi felemelkedés, ezért a hit nem a vallás magánügye csupán, hanem nemzetgazdasági tényező – fűzte hozzá.
|
Sem a házasság boldogsága, sem a gyermekvállalás, -nevelés folyamata nem automatikus siker. Nehéz, küzdelmes folyamat, de érdemes változnunk abban, hogy ne sajnáljunk időt, energiát fordítani közvetlen szeretteinkre, mert az később sokszorosan térül meg – húzta alá Rónaszékiné Keresztes Mónika, aki azt is elmondta, feleségként és hétgyermekes édesanyaként elkötelezetten áll a HKHKM célja mellé, ugyanakkor üdvözli a konszenzuson alapuló nyilatkozat létrejöttét is.
Székely András, a Három Királyfi, Három Királylány Mozgalom vezetője arról beszélt, a kutatások és a mindennapi élet tapasztalatai is azt mutatják, hogy minél magasabb végzettséggel rendelkeznek az emberek, annál kevésbé hajlamosak a gyermekvállalásra.
|
Kifejtette, tevékenységükkel arra szeretnék felhívni a társadalom figyelmét, hogy minden gyermek pozitívumot és ugyanolyan értéket jelent.
Purebl György, a Semmelweis Egyetem Magatartástudományi Intézetének klinikai igazgatóhelyettese rámutatott, a gyermekvállalási kedvet nagyban befolyásolják a társadalmi elvárások és ideológiák.
|
A szakember szerint akkor születhetnek meg a tervezett gyermekek Magyarországon, ha a szülők függetleníteni tudják magukat ezektől a kritériumoktól.
Bagdy Emőke klinikai szakpszichológus, pszichoterapeuta, alapgondolatként úgy fogalmazott: „ha családod van, egészségesebb és boldogabb vagy, és az is leszel”.
|
Egy nemrég elkészült doktori disszertációra hivatkozva elmondta, a családban élők amellett, hogy egészségesebbek, jobb megküzdőképességgel rendelkeznek, mint az egyedül élők.
Kapcsolódo anyagok: Ötpárti nyilatkozat a gyermekvállalás ösztönzésére (PDF)