A 2014-2020 közötti időszakban Magyarországnak járó uniós források felhasználásáról szóló politikai vita

Ülésnap Felszólalás Felszólalás dátuma Felsz./videó idő Napirendi pont
209 318 2017.03.27. 5:32  185-333

ELNÖK: Köszönöm szépen, Csizi Péter képvi­selő úr. A következő hozzászóló Tilki Attila képviselő úr, Fidesz.

DR. TILKI ATTILA (Fidesz): Köszönöm a szót, elnök úr. Tisztelt Államtitkár Urak! Tisztelt Képvi­selőtársaim! Az energiahatékonysági pályázatokról kellene beszélnem, de éppen előttem Szabó Zsolt államtitkár úr is érintette, és beszélt már erről a területről. Én inkább arról beszélnék, amit Csizi Péter képviselőtársam abbahagyott.

Tényleg világosan kiderült itt a nyolcadik órára, hogy mi a különbség a két oldal között. Az egyik legfontosabb különbség az, hogy mi egyéni képviselőként képviseljük a térségünkben élők érdekeit, és többen vagyunk olyanok, akik jelentős önkormányzati tapasztalattal bírnak. Én magam is egy kisváros polgármestere, Fehérgyarmat polgármestere voltam nyolc évig, és itt többen vagyunk olyanok, akik települési polgármesterek voltak, megyei közgyűlési vezetők, tehát pontosan tudjuk azt, hogy miről beszélünk, ha pályázatokról beszélünk, nem pedig a politikai kommunikáció boszorkánykonyhájában kifundált dolgokat pufogtatjuk itt.

Sneider képviselő úr meglehetős vehemenciával beszélt a kastélyprogramról, Hatvanról és mellette egy faluról, hogy deprivált környezetben miért újít fel egy kastélyt az állam. Fel szeretném hívni a figyelmét, hogy talán érdemes a párttársaival is konzultálni, hiszen Tuzsér, ahol jobbikos polgármester van, egy hasonló település, hasonló kastéllyal bír, és a tuzséri polgármester, aki egyébként jobbikos, folyamatosan azzal bombázza a kormányt, hogy mikor lesz felújítva az ő kastélya. Tehát úgy gondolom, hogy azokat a szövegeket, hogy „járom a vidéket”, talán célszerű lenne tényleg komolyan venni, és tényleg az adott problémákról beszélni. Az ilyen összeesküvés-elméleteket tényleg szerintem célszerű kezelni vagy célszerű kizárni.

Beszél arról, hogy talán a korrupció az Európai Uniónak is érdeke. Fel szeretném hívni a figyelmét, ha már megemlítette, hogy az építőiparban jártas, hogy mondjuk, egy OLAF-ellenőrzés során az ajánlattevőknél megnézi az OLAF azt, hogy ha mondjuk, 600 építési tétel van, és a 600 építési tétel között, mondjuk, három árajánlattevő között hány építési tételnél van ugyanaz a tétel vagy ugyanolyan hasonlóság. Pontosan tudjuk, hogy a tervezők és a kivitelezők meghatározott program szerint árazzák be a termékeiket, tehát ez elég gyakran előfordul. Mindezzel arra akartam utalni, hogy higgye el, az OLAF nagyon komolyan veszi a munkáját, tehát én nem mondanám azt, hogy az Európai Unió is érdekelt abban, hogy esetlegesen korrupcióról beszéljünk.

Lehet egyedi példákat kiragadni, az előző ciklusban is volt 40 centis kilátó. Higgye el, hogy mi, akik az előkészítésért felelősek vagyunk, mi, akik kapcsolatot tartunk a polgármesterekkel, pontosan tudjuk azt, hogy az indikátorok felől és a fenntarthatóság felől közelíti meg egy normális polgármester azt a pályázatot, amit ő be szeretne adni a településén. Nem hiszek abban, hogy elhibázott beruházások fognak épülni.

Arról is beszéltek, hogy mi az, hogy alulárazni, felülárazni költségvetéseket; eszünkbe se jutott volna. Mondjuk, az előző költségvetési ciklusban, amikor egy adott település beadott egy pályázatot, de nem számolt a világgazdasági válságból fakadó üzemanyagár-emelkedéssel, eszünkbe se jutott volna, hogy az akkori miniszterelnököt, Gyurcsány Ferencet hibáztassuk azért, mert egy adott beruházás nem építhető meg ugyanolyan áron, hiszen drasztikusan emelkedtek akkoriban az üzemanyagárak.

Most elmondta az államtitkár úr, hogy akár az építőiparban foglalkoztatott emberek minimálbérének, akár a szakmunkásbér-minimum emeléséből fakadóan bizonyos beruházások árdrágulása várható, de ezért nem a kormánypárt felelős. Ezért úgy gondolom, hogy örülni kellene, hiszen ezek az emberek örülnek, hogy a fizetésük emelkedett, és nem mindig a korrupciót kellene természetesen, és pontosan értjük az önök megrendelőitől származó instrukciókat, ilyen megrendelésre pufogtatni.

Szilágyi képviselő úr, szintén jobbikos képviselő úr azt mondta, hogy eltékozolni a haveroknak a pénzt. Tényleg megkérdezném Szilágyi képviselő úrtól, ha itt lenne, hogy ez alatt például az „Otthon melege” programot értette-e. Az „Otthon melege” program kizárólag hazai költségvetési finanszírozásból valósult meg, és a térségemben, Szatmár-Beregben, Felső-Szabolcsban, a pici falvakban, akár Fehérgyarmaton, Vásárosnaményban vagy akár éppen pontosan Tuzséron örülnek az emberek, ha megvalósult a kazáncseréjük, ki tudták cserélni a háztartási hűtőgépüket, a homlokzati nyílászárók cseréjét meg tudták valósítani, tudták korszerűsíteni a társasházukat, mosógépet tudtak cserélni. Csak nem gondolja komolyan, hogy egyébként pontosan minden egyes nyertes fideszes volt, és csak azért nyertek, mert fideszesek? Mert ha ezt gondolja, akkor tényleg nem ismerik a mai magyar valóságot.

(21.50)

Én arra kérném ‑ bár tudjuk, hogy ez hiú ábránd ‑, hogy a későbbiekben a Jobbik próbáljon már meg a földön maradni, és ismerje már meg a magyar valóságot, s ne csak így felszínesen, amit az önök számára előírnak. (Taps a Fidesz soraiban.)

2018-01-27T12:07:22+01:00